A szép terasz és erkély nem csak a kertes házban élők privilégiuma. A lakótelepi vagy társasházi lakások balkonját azonban sok esetben igen régen burkolták, az akkori ízlésnek megfelelően. Cikkünkben megmutatjuk, hogyan burkoljuk újra saját kezűleg erkélyünket.
Ilyen volt.
Ilyen lett.
Anyagszükséglet
A cikkben szereplő erkély alapterülete 6 négyzetméter, de a járólapok gyártási hibáit és a munka során elkövethető saját hibákat, valamint az esetleges későbbi pótláshoz kellő tartalékot is belekalkulálva érdemes 7 négyzetméternyi járólapot venni. (Figyelem! Kültéri burkoláshoz fagyálló lapokat vegyünk.)
A flexibilis, fagyálló ragasztó általában 25 kg-os zsákban kapható, egy négyzetméternyi felületre 4-5 kg felhasználása ajánlott.
Szerszámszükséglet
- sarokcsiszoló (flex), csempevágó koronggal
- kőműveskanál
- fogazott glettvas
- spachtli
- vízmérték
- vonalzó, ceruza
- műanyagvödör
- szivacs
- fugakereszt
A csempézés menete
1. A bekevert ragasztót a fogazott glettvassal egyenletesen hordjuk fel a felületre. Jól simítsuk el, ellenkező esetben nem lesz vízszintben a lerakott lap.
2. Illesszük a helyükre a lapokat, ügyelve a megfelelő fugaméretre: ne legyen nagyobb 5 mm-nél. Végül kézzel vagy gumikalapáccsal kocogtassuk bele a ragasztóba a lapot.
3. Minden lap lerakása után ellenőrizzük vízmértékkel, hogy szintben van-e az új felület, mert ilyenkor még lehet korrigálni, javítani.
4. Minden lap sarkaihoz illesszünk fugakeresztet. Ez fogja garantálni, hogy a lapok nem mozdulnak el száradás előtt és a fugák szélessége is pontos, egyforma marad.
5. A padlóburkolás legnehezebb része a csövek, korlátlábak körülcsempézése. Az erkélyen a korlát lábának helyét kell kivágnunk a csempékből. Jelöljük be filccel.
6. A jelölés után érdemes vonalzóval vagy derékszöggel is megrajzolnunk a kivágandó részt. Kicsit hagyjunk rá, hogy lazább, levegősebb legyen az illeszkedése.
7. A vágást csempevágó koronggal tegyük meg. Óvatos, kimért mozdulatokkal, mert egyetlen másodperc alatt túlszalad és dobhatjuk a kukába a lapot.A saját biztonságunkra is ügyeljünk, használjunk kesztyűt és védőszemüveget.
8. Ha szépen körbevágtuk a felesleges részt, ragadjunk fogót, és határozott mozdulattal törjük le. Ha maradt felesleg, azt flexszel le tudjuk csiszolni.
9. Próbáljuk helyére a lapot. A képen is látszik, hogy túl pontosan illeszkedik. Ilyenkor a flexszel óvatosan csiszoljuk meg a kivágás oldalait.
10. Előfordulhat, hogy hosszában is vágnunk kell a lapokból. Vonalzóval húzzuk meg a vonalat, amely mentén vágni fogunk. Kétoldalról vágjuk, egyszer alulról, egyszer felülről.
11. A sarokcsiszolóval történő egyszerű, hosszanti vágás során is használjunk védőszemüveget, mert a lepattanó kisebb darabok bizony komoly sérüléseket tudnak okozni!
12. Íme a kész munka, már csak fugázni kell.
Fugaakadémia
A fugázóanyagot tekintve választhatunk a por és a kinyomós (már bekevert, folyós) kiszerelés között. Ugyanazok a tulajdonságok érvényesek rá, mint a ragasztóra. A fugázás megkezdése előtt győződjünk meg róla, hogy a fugázandó felület tökéletesen megkötött. A fugahézagnak száraznak, por-, zsír- és szennyeződésmentesnek kell lennie. Az anyagot a vízzel, fúrógépbe erősített keverőszárral, folyamatos keverés mellett keverjük csomómentesre.
Az elkészített masszát gumis simítóval kell elkennünk a felületen, a fugahálóra átlós irányban.
Az anyag kellő meghúzása és tömítése után a burkolatot nedves szivaccsal vagy ruhával le kell tisztítanunk, majd nedvszívó ruhával szárazra törölnünk. A bekevert masszát 2 órán belül fel kell használnunk. A termékhez a feltüntetett víz mennyiségén kívül színezőanyagot vagy egyéb más anyagot házilag hozzáadnunk nem szabad. A munkavégzés ideje és a száradási idő alatt a felület és a levegő hőmérséklete nem lehet kevesebb +5 foknál és ez idő alatt csapadék se érje. (Ötletmozaik)