2021.02.28. 08:34, magam2
ötlet - sarok...
Kalapács
Válassza meg helyesen a munkájához szükséges szerszámot. Könnyű famunkákhoz szeghúzó, vagy kis- illetve nagy szegverő kalapáccsal lásson hozzá; finomabb műszaki feladatokhoz fogjon a kezébe gömbfejű kalapácsot, kényes felületeken műanyag fejű vagy fakalapáccsal dolgozzon. A komoly ácsmunkához vagy éppen cölöpveréshez már ékelőkalapácsot, ill. pörölyt használjon.
Melyik fajtát használjam?
A közönséges kalapács diófa vagy kőris nyéllel készül, és acélból van a feje. Gyártanak acélfejű kalapácsot üvegszál nyéllel is, sőt acélfejűt acél nyéllel - ez utóbbiak elsősorban szeghúzó kalapácsok. A jobb szerszámokon lyukacsos gumi borítja a nyelet, hogy a kalapács ne csúszkáljon a kézben, és felfogja a kalapáláskor keletkező rezgéseket. A diófa nyél eltörhet, ha nagy megterhelésnek van kitéve, az üvegszálból vagy acélból készült nyeleket lehetetlen tönkretenni. Anyagukon kívül a kalapácsok funkciójuk szerint is osztályozhatók.
Szeghúzó kalapács: a fej egyik vége kétágú, hogy a szeget közrefogja. Ha a fej megkapaszkodott a szegben, a nyelet úgy húzza meg, mint egy fogantyút.
Szegverő kalapács: könnyű szerszám, amellyel fába verhet szegeket. A fej egyik vége lapos, ezzel a kis szegek beütését kezdje el. (A fej tömege 0,2-0,5 kg-ig terjed.)
Nagy szegverő kalapács: olyan, mint az előző, csak a fej tömege ennél 0,5 és 1,5 kg között mozog.
Gömbfejű kalapács: a fej egyik éke le van gömbölyítve. Fémmegmunkáláshoz, karosszériaegyengetéshez és szegecsek beveréséhez használják.
Ékelőkalapács: nehéz, mintegy 2 kg-os acélfeje van. Vésőt, furatkészítő szerszámot szokás beütni vele. Védőkesztyű és -szemüveg használata ajánlott.
Műanyag fejű kalapács: gyakori, hogy a fej két vége más-más anyagból - műanyag, gumi, vörösréz - készül. Az egyik leghasznosabb fajtán a fej egyik oldalán kemény, a másikon puha a gumi. A fej vége gyakran lecsavarozható és kicserélhető aszerint, milyen munkát kell végezni a szerszámmal - de az elkopott fejvéget is ki lehet rajta cserélni. Ezzel a szerszámmal roncsolás nélkül üthetők a felületek.
Fakalapács (ácskalapács): a feje lapos, és rendszerint bükkből készítik. Elsősorban favégű vésők, ékek beütéséhez való.
Pöröly (ráverő kalapács): nagyon súlyos a feje (akár a 10 kg-ot is elérheti), és hosszú a nyele, hogy nehéz munkát is végezhessen vele. A fej vége lapos és gömbölyű is lehet. Ha kicsit akar vele ütni, a fejhez közel fogja meg a nyelet, majd a pörölyt ejtse rá a beverendő tárgyra. A nagy ütéshez lejjebb fogja meg a nyelet, és úgy sújtson le vele, mint egy baltával.
A szerszám javítása
Laza fej: régi kalapácsok nyele összezsugorodhat, és a fejet tartó acél vagy keményfa ékek is kilazulhatnak. A laza faéket vegye ki, és vízhatlan faragasztóval ütögesse vissza a helyére. Ha az acélból készült ék lazul ki, tegyen kis, hegyes faszilánkokat az ék mélyedésébe, s utána ütögesse vissza az éket.
Sérült nyél: Ha a nyél elrepedt vagy súlyosan megsérült, fogja be a kalapács fejét satuba, és fúrjon lyukakat a nyélbe, hogy meglazítsa a fejet rögzítő ékek szorítását. Ha a szerszám engedi, akkor ide-oda mozgatva húzza ki a nyelet. Ha nem sikerül, akkor keskeny favésővel és fakalapáccsal vésse ki a nyelet a fejből.
A kalapácsfejet vigye el a szerszámboltba, és kérjen bele megfelelő méretű új nyelet. Lehet, hogy dörzspapírral a nyelet meg kell csiszolnia ahhoz, hogy jól illeszkedjen a fej nyílásába. Ha a nyél akkora, hogy ékek beütésére már nem maradna hely, akkor fogja satuba, és a felső végére fűrészeljen bemetszéseket (valamivel mélyebbeket, mint az ékek hossza). Bújtassa a nyelet a fej nyílásába, majd a nyél szabad végét jó erősen ütögesse kemény felülethez, hogy a fej egyre lejjebb csússzon. A nyélnek a fejen túlnyúló részét fűrészelje le, végül verje be az ékeket úgy, hogy a végük egy szintben legyen az új nyél végével.(ezermester)