formátum féle2009.08.23. 17:55, magam2
minden ami érdekes lehet
ötlet - sarok..
BOGRÁCS
* Ha új bográcsot vásárolunk, elõször a rozsdagátló mázat távolítsuk el. Minden edény rozsdásodás elleni védõ mázzal kerül forgalomba. A bevonatot szabadban rakott tûzön égessük le. Elõtte kívül-belül zsírral, vagy étolajjal kenjük be. A tûzre csak akkor helyezzük rá, ha az nagy lánggal ég.
* A leégetés után a bográcsot finom kõporral vagy homokkal súroljuk át, míg fényes nem lesz. Ezután mosószeres vízben alaposan mosogassuk el, és tiszta vízzel öblítsük.
* A bogrács alatt a tûz helyét úgy alakítsuk ki, hogy a lángot a széltõl óvjuk, és a tûz melegítõ hatása a legkedvezõbben érvényesüljön. A bográcsban fõvõ ételhez lobogó tûz szükséges.
* Hogy ne égjen le az étel, a bográcsot állítsuk megfelelõ magasságra, gyakran forgassuk, és szabályozzuk a tûz lángját. Minél magasabbra helyezzük a bográcsot, annál kényelmesebb a fõzés, s annál jobban ég a tûz is.
* Használat után a letisztított bográcsot minden esetben kenjük be olajjal vagy zsírral, hogy megóvjuk a rozsdásodástól.
formátum féle2009.08.23. 12:22, magam2
minden ami érdekes lehet
formátum féle2009.08.23. 12:20, magam2
minden ami érdekes lehet
tudtad...?
A vezetéknév, vagy másik jellemző elnevezéssel családnév a személyneveknek az a része, melyet a gyermek többnyire egyik vagy mindkét szülőjétől örököl, szemben a keresztnévvel, ami „személyre szóló”. A vezetéknév Magyarországon napjainkban miniszteri engedéllyel változtatható meg. A gyermek apjától vagy anyjától örökölheti (mindkét esetben csak úgy, ha a szülő a házasságban megtartotta a saját nevét); illetve örökölheti mindkét szülője nevét kötőjellel egybekötve, tetszőleges sorrendben, de legfeljebb kéttagú lehet; a leendő házaspárok a házasságkötés előtt nyilatkoznak születendő gyermekeik családnevéről, melyet az első gyermek születéséig módosíthatnak. A magyar törvények szerint az egy házasságból született testvéreknek azonos vezetéknevet kell viselniük.
Napjainkban Európában a legtöbb ország már nem tesz különbséget a házasságban és az azon kívül született gyermekek közt azt a jogukat tekintve, hogy apjuk nevét viselhessék, de az apának ilyenkor elismerő nyilatkozatot kell tennie.
A legtöbb országban a keresztnév megelőzi a vezetéknevet. A magyarországihoz hasonló keleti névsorrend egyes ázsiai országokban fordul még elő (Kínában, Japánban, Koreában).
A vezetéknevek kezdetben az egyező keresztnevű emberek megkülönböztetése miatt jelent meg, leggyakrabban az illető szakmájára (pl: tímár, kovács, szabó), kinézetére (pl: kis, nagy, vagy akár medve, utalva nagy termetére) vagy belső jellemzőire (pl: bátor, vitéz, fukar) utalt. Ez a név általában nem öröklődött, de fokozatosan a „Vitéz Mihály, Béla fia” forma miatt egyre gyakoribb lett, hogy ez a ragadványnév egy egész családot vagy több nemzedéket is jelölt.
Más kultúrkörökben a vezetéknevet az apa (patriarchális tárasadalmakban legalábbis) keresztneve helyettesítette, „Mihály fia Béla” formában.
Az orosz (és szláv) kultúrákban jellemző például az, hogy az örökölt családnév mellett megjelenik az apa neve is, például a „Vlagyimir Iljics Uljanov” névben „Uljanov” a családnév, „Ilja” volt az apa neve (így az „Iljics” forma az „Ilja fia” jelentésű) és „Vlagyimir” magának az illetőnek a keresztneve.
A származás megjelölésére használták a de genere (nemzetségből) kifejezést a kora középkorban. Körül-belül a 14. századig volt használatos a keresztnév mellett az apa vagy valamelyik előd nevével, esetleg a lakóhely elnevezésével kapcsolatban. Például: de genere Dénes = Dénes fia, rövidített formája „de”, Dénes de Zala = Zalai Dénes. A családnevek kialakulásával általános használata megszűnt. Leonardo da Vinci neve is hasonló eredetű, aki az olasz Vinci nevű város melletti kis faluban (Anduan) született.
Magyarországon az 1400-as évek elejétől már igyekeztek pontosítani minden személyt, apja nevével, foglalkozásával, vagy a lakóhellyel. Míg eredetileg abszolút nem lehetett változtatni sem a családnevet, sem a keresztnevet, 1816-ban I. Ferenc új rendeletet adott ki, amely lehetővé tette azt, hogy kancelláriai, majd később belügyminiszteri engedéllyel a családnevek megváltoztathatóak. A keresztnév-változtatást az egyház büntette.
Magyarországon a vezetékneveket II. József tette kötelezővé 1787-ben, ezzel alakult át a szokásból hivatalosan azonosító adattá.
A II. világháború korában igen nagy mennyiségű vezetéknév-változtatás történt, főként a zsidó származású (vagy akár csak hangzású) családneveket „magyarosították”, hogy elkerüljék a deportálást vagy a meghurcoltatást.
formátum féle2009.08.23. 12:13, magam2
minden ami érdekes lehet
gazdaságos tűzoltójármű...
formátum féle2009.08.23. 12:12, magam2
minden ami érdekes lehet
egyperces...
MÉG MEGKÉRDEZTE
A MATEMATIKUS: - Szerinted mennyi a statisztikai valószínűsége annak, hogy például ez a kifogástalannak látszó Fiat fékhiba következtében fölszaladjon a járdára, és elgázoljon egy járókelőt?
A MARATONI FUTÓ: - Az előbb még egészen tisztán láttam a célszalagot. Csak nincs valami baja a szememnek?
A HŰTLEN ASSZONY: - Mit akarsz azzal a fejszével, egyetlenem?
A NAGYBETEG: - Rosszul van, doktor úr? Mert mintha egészen szét akarna folyni az arca.
A MOLY: - Utálom a sötétséget. Mi bajom lehet, ha ebbe a gyertyába belerepülök?
EGY NAIV ZUHANÓ: - Nini, szegény, az a nagy mellű nő, hogy szalad... Csak nem képzeli, hogy rá akarok esni?
EGY ÖNTUDATOS ABLAKMOSÓ (a II. emeleti nyitott ablak előtt elsuhanva): - Ne nézzen rám ilyen diadalittasan, asszonyom. Maga tényleg fölkiabált nekem, hogy kapcsoljam be a biztonsági övet, én azonban a szabad mozgásért és kényelemért cserébe nem sajnálok egy kis kockázatot. Kérem, ne is emlegesse, hogy figyelmeztetett: minden utólagos szemrehányástól csak ideges leszek. Az egyik embernek így jó, a másiknak úgy - hát olyan nehéz ezt tiszteletben tartani? Isten önnel, asszonyom.
KÉT KISGYEREK: - Hé, ne menj bele abba a pirosba. - Miért ne? Hát nem ez a tűz?
(Örkény)
formátum féle2009.08.23. 12:10, magam2
minden ami érdekes lehet
zsákzebra, mint új fogalom a közlekedésben...
formátum féle2009.08.23. 12:07, magam2
minden ami érdekes lehet
harangszó - l...
Déli 12 óra (harangozás eleje)
Szentes 4/1
Szent Anna-főplébániatemplom
1 harang laki a toronyban:
Szent István-nagyharang: 2000 kilogramm tömegű, C hangú, Szlezák László öntötte Budapesten 1922-ben, védőszentje Szent István. A világháborúban elvitt nagy harangok közül ezt öntötték újjá először. A harangpaláston lévő dombormű azt ábrázolja, amint Szent István fél térdre ereszkedve felajánlja a koronát Máriának. Feliratában a revízióban való remény tükröződik: "Újból felajánljuk a mi országunkat, egyesítsd egésszé megcsonkult hazánkat". A harangon olvashatjuk még, hogy Fehér András plébános idején készült, illetve itt örökítették meg az adakozók nevét. A legtöbbet, 250 ezer koronát Hajdú János adta, 100 000 koronát adott Bugyi Antal, 25 ezret Fekete Döméné. A harang teljes ára 900 ezer korona volt. Az első világháborúban elvitt harang 1600 kilogramm volt, "A" alaphanggal. Korábbi harangjairól semmi feljegyzés nem maradt, csupán annyi, hogy a templom visszavételekor, 1748-ban a harangokat (hármat) a reformátusok rendelkezésére bocsátották.
Harangozási rend vasárnap:
9.30-9.33
9.55-9.58
12.00-12.03
17.30-17.33
17.55-17.58
19.00-19.03 (télen)
20.00-20.03 (nyáron)
formátum féle2009.08.23. 09:08, magam2
minden ami érdekes lehet
formátum féle2009.08.23. 09:07, magam2
minden ami érdekes lehet
csak egy gondolat...
Ha csak boldogok akarnánk lenni, az könnyű dolog volna, ámde boldogabbak akarunk lenni a többieknél, s ez bizony csaknem mindig nehéz, mert a többieket boldogabbnak véljük annál, mint amilyenek valójában. (ISz)

formátum féle2009.08.23. 08:26, magam2
minden ami érdekes lehet
|