Csak nektek súgom meg, mert ez nagy-nagy titok: éjjel nem alszanak a kerti virágok. Szirmát bodorítja nefelejcs és nárcisz, kifesti magát a sápadt tulipán is. Amíg te édesen álmodsz az ágyadban, a sok szép virágszál ott mulat a bálban! Holdfényes táncterem, lámpák a csillagok, zajos a zenekar jó hangulat van ott. Egy öreg denevér a nagydobot veri, talp alá a nótát tücsök hegedüli. Fehér liliomok illata szétárad, keringőt lejtenek, a lábuk nem fárad - de ha éjfélt hirdet bagoly huhogása, helyére siet a kert minden virága. (NK)
Ha a telepet kisütöttük, a kisütést követően haladéktalanul töltsük fel. Kisütött akkumulátort áramtöltés nélkül tárolni nem szabad, mert a lemezek károsodnak.
Az akkumulátor kiszerelésekor a sarukat ne feszegessük, ne ütögessük, mert a cellafedelek megsérülnek. Ha a sarukat nem tudjuk leszedni, mosószeres vízzel mossuk át. A saruk meglazulnak, könnyen leszedhetők lesznek. Visszaszerelés előtt a pólusokat és a saruk érintkező felületeit csiszoljuk át, majd kenjük be savmentes zsírral.
Az akkumulátor mindig száraz és tiszta legyen. A pólusokat és a csavaros kupakokat rendszeresen takarítsuk le. Erős sóképződéskor a telepet szereljük ki, úgy mossuk le, különben a lehulló só a motortérben rozsdásodást okozhat.
Havonta egyszer ellenőrizzük az elektrolit szintjét. Utántöltésre desztillált vizet használjunk. A cellákba csakannyi vizet töltsünk, hogy a folyadékszint a lemezek felett legyen. Időnként ellenőrizzük a sav sűrűségét is, mert ebből pontosan megállapíthatjuk az akkumulátor töltöttségi fokát.
Az akkumulátort télen-nyáron karban kell tartani. Nyáron a magas hőmérséklet, a nagy páratartalom, télen a hideg és a fagy miatt. Az elmulasztott gondoskodás az akkumulátor korai elöregedését okozza.
Az üzemelésből tartósan kivont akkumulátoroknál számolni kell azzal, hogy tárolás közben kismérvű, de folyamatos áramveszteség lép fel. Ezért három hónap után ismét töltsük fel, és ellenőrizzük az elektrolit szintjét, illetve a savsűrűséget. A helyesen kezelt akkumulátor bármikor üzembe állítható.
Ha az akkumulátort hosszabb ideig nem kívánjuk használni, töltsük fel és tegyük el fedett, száraz, fagymentes helyre.
A telepet töltés nélkül ne tároljuk, mert a lemezek károsodnak. Különösen veszélyes lemerült telepet fagypont alatti hőmérsékleten tartani. Az elektrolit már -5 C fokon megfagyhat.
Komoly talaj-, víz-, illetve talajvízszennyezést idéz elő; a táplálékláncba jutva mérgezést okoz, tehát szelektíven kell gyűjteni! Az akkumulátorból kivont ólom újrahasznosítható. Juttassunk minden darabot átvevőhöz, hulladékudvarba vagy adjuk le lakossági veszélyeshulladék-gyűjtésen.
Szia! Tudom, hogy nem én vagyok a suli legjobb sráca, nem vagyok túl népszerű, de mégis érzem: SZERETLEK! Lehet, hogy most nevetgélve olvasod ezt a levelet, vagy azon gondolkozol: melyik kukába dobd ki? De én így is IMÁDLAK! A népszerűség, igaz, távol áll tőlem, ám azok a srácok is BÁLVÁNYOZHATNAK egy lányt, akik elnyomva élnek és akiket senki nem vesz figyelembe. Mikor ezt a levelet írtam, a szívem tűzben égett és bevallom, majdnem elsírtam magam. Te vagy az osztály leggyönyörűbb lánya, kétlem, hogy valaha is szóba állnál velem. Mindenki utánad fordul a folyosón, de Te szemeiddel kineveted őket és tovább sétálsz, észre sem veszed, hogy ez nekik mennyire fáj, mennyire mélyen a lelkükbe taposol ezzel a rövid, odavetett pillantással. Hidd el, ez a pillantás egyszerre megtísztelő, csodálatraméltó, de megalázó is. Sokszor pillantottál már rám így a folyosón miközben a neveden szólítottalak: tovább mentél és csak egy pillanatra néztél rám, épphogy csak egy számakozó apró pillanatra. Igen a legtöbben hülyének néznek, de én hösiesen állom ezeket a pillantásokat. Közben megemlítem: még mindig SZERETLEK! Emlékszel, mikor osztálykiránduláson azt kérdeztem: „Képes lennél szeretni valakit?” Te erre nem mondtál semmit, elfordultál és a barátnőiddel tovább fecsegtél. Ilyenkor mindig olyan édes vagy, mi pedig csak állunk és téged nézünk. Azért, mert SZERETÜNK! Szóval azt szeretném kérni, hogy ezentúl szánakozó pillantás helyett inkább egy mosollyal vagy integetéssel tiszteld meg szerencsétlen IMÁDÓID. Ezen kívül még fontos lenne, ha ezt a levelet nem dobnád ki, nem égetnéd el, nem húznád le a WC-n és nem tépnéd szét, nem próbálnál ki rajta semmilyen megsemmisítő módszert! SZERELEMMEL: Dani és kis csapata (MZs)
A kummant, kummantani szó nem csak a katonai szlengben használatos, hiszen gyakran lehet hallani fiatalok, tinédzserek körében, illetve vidéken is gyakran használják ezt a kifejezést. Egyes leírások szerint a kummantani szó jelentése nagyvécézik. De jelenthet még valamely feladat végrehajtása elől elzárkózó ember viselkedését. Jellemzően az illető elbújik, valamilyen munka elvégzése alól kihúzza magát, míg mások a feladatot végzik. Kötelesség teljesítése helyett folytatott, más tevékenység végzése, például: pihenés, mellékhelyiségben töltött idő. Más szóval sunnyog, elsunnyogja a munkát. A kummant szó jelentése lehet még az is, hogy alszik, sumákol vagy hazudik, nem mond igazat, elhallgat valamit, begubózik, továbbá jelenthet még munkahelyi lopást, valami lenyúlását illetve rövid alvást.
Azonban bármit is jelent valójában ez a szó, az biztos, hogy legalább olyannyira univerzális szavunk, mint az izé. Azonban azt száz százalékig kijelenthetjük, hogy a kummantani szónak semmilyen köze nincsen Alexander K. Kummanthoz, aki az Egyesült Államok állami tulajdonában lévő vasúttársasága, az Amtrak elnök-vezérigazgatója volt, 2008 novemberéig.
Neve a régi magyar Acsád személynévből ered, mely az Acsa személynév kicsinyítős változata.
Története
A község területén már római korban éltek emberek, ezt bizonyítja, hogy határában 1930-ban római kőszarkofág került elő. A hagyomány szerint az Ablánc-patakon települt ősi malomban már az 1. században gabonát őröltek. Ablánc nevű határrészén feküdt a középkori Ablánc falu, melynek 865-ben szentelték templomát. Acsád települést 1255-ben Achad néven említik először. Nevét a hagyomány szerint a honfoglaló magyarok egyik vezéréről Acsádról kapta. Temploma a 15. században épült. Lakói a 16. században evangélikusok lettek, de az ellenreformáció során nagyrészt rekatolizáltak. A megmaradt evangélikus hívek ezután Nemescsóra, majd Meszlenbe jártak istentiszteletre.
Vályi András szerint "ACSÁD. Nevezetes falu Vas Vármegyében, birtokosa Szegedy Uraság, a’ kinek szép kastéllyával díszeskedik, lakosai katolikusok, fekszik Kőszegtöl két mértföldnyire, 12határja sík térségből áll, mellynek a’ földgye termékeny, réttye elegendő, nem külömben legelője marháinak legelésére gazdag, fája a’ mennyi szükséges, szőlő hegyei kevesek ugyan; de e’ fogyatkozását a’ földeknek jósága megelőzi, vagyon kereskedések is a’ szomszéd Kőszegi piatzon, melly szép tulajdonságokra nézve az első Osztálybéli helységek közzé számláltatott."[2]
Fényes Elek szerint "Acsád, magyar falu, Vas vgyében, Szombathelyhez északra 2 óra, 161 kath., 300 evang. lak. Szép urasági kastély és kert. Gazdag búzatermő határ. F. u. Szegedy Ferencz"[3]
Vas vármegye monográfiájában a következőket találjuk: "Acsád, 110 házból álló magyar község, a szombathely-soproni vasútvonal mentén, 726 r. k. és ág. ev. lakossal. Van vasúti állomása, postája és távirója s körjegyzőségi székhely. Szegedy György és Béla cs. és kir. kamarásoknak itt csinos kastélyuk van, melyet Szegedy Ferencz hétszemélynök építtetett 1824-ben."[4]
Szegedy-kastélya egy 1723-ban épült udvarház felhasználásával épült. 1824-ben, klasszicista stílusban átalakították. Körülötte 5 hektáros park terül el.
Itt található Magyarország legidősebb páfrányfenyője, 1820-ban telepítették. Ugyancsak nevezetes a kastélyhoz kapcsolódó védett platánsor.
Az Ablánc malomcsárda helyén egykor falu állt, környéke kedvelt kirándulóhely.